Parlament Jihoafrické republiky přijali zákon, který umožňuje vyvlastnění bílých farmářů bez náhrady.
Černošští levicoví radikálové už delší dobu kritizují, že většinu půdy v zemi vlastní běloši. Dovolávají se příkladu sousedního Zimbabwe, kde donedávna vládnoucí Robert Mugabe provedl v roce 2000 vyvlastnění bílých farmářů, častokrát násilnými metodami.
Jihoafrický parlament přijal návrh zákona, který předpokládá stejnou „zemědělskou reformu“. Jejím iniciátorem byl levičácký radikál Julius Malema stojící v čele strany „Bojovníci za hospodářskou svobodu“ (EFF). „Čas smíření skončil. Teď je čas spravedlnosti,“ prohlásil Malema.
Jeho návrh podpořilo 241 poslanců z celkového počtu 400. 83 hlasovalo proti. Nový zákon podpořila i největší černošská strana Africký národní kongres, který má v parlamentu téměř dvě třetiny.
EFF se podařilo prosadit svůj návrh vyvlastnění navzdory tomu, že má v Národním shromáždění JAR jenom 25 zástupců.
Nový jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa, který 15. února nahradil Jacoba Zumu, je připraven nový zákon podepsat. Jeho zavedení by vyžadovalo změnu ústavy.
Stojí za zmínku, že JAR jde opačným směrem než Zimbabwe po pádu Mugabeho. Jeho nástupce Emmerson Mnangagwa loni v listopadu slíbil, že bílým farmářům umožní návrat nebo jim případě vyplatí náhradu za vyvlastněný majetek.
Zdroj: reuters.com