• Vybrat den

    Únor 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Do čela FIFA chce bahrajnský princ, do korupčního skandálu namočeni také Němci

    19-10-2015 Nová Republika 201 678 slov zprávy
     
    Ohledně možných kandidátů na šéfa Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) se během posledních dnů hnuly ledy víc než dost. Jak jsme upozorňovali hned po vypuknutí korupční kauzy, současný prezident FIFA Sepp Blatter nechtěl plést politiku do fotbalu. Policejní zátah na vysoké představitele FIFA byl proveden pár dnů před kongresem organizace a hlasováním o novém prezidentovi. Na kongresu se mělo mj. hlasovat o tom, zda nevykopnout z FIFA Izrael kvůli porušování lidských práv Palestinců. Blatter navíc oponoval vyloučení Íránu z FIFA a také odebrání pořadatelství světového šampionátu ve fotbale Rusku a Kataru.
    Po zatčení vysokých představitelů FIFA na popud Amerického Ministerstva zahraničí získal jordánský princ Ali bin Al-Hussein podporu evropských fotbalových svazů. Prezidentem byl i tak ale zvolen Sepp Blatter, který následně rezignoval. Hussein jako každý člen arabské královské rodiny prošel vojenskou akademií Sandhurst ve Velké Británii a také studoval v USA. Jordánsko je jedním z největších amerických spojenců na Blízkém východě a také, ačkoliv velice chudou, zkorumpovanou vládní monarchií. 
    K americkému zatýkání se vyjádřil také ruský prezident Vladimír Putin: „Bohužel naši američtí partneři používají tyto metody, aby dosáhli svých sobeckých cílů a soudit lidi je nelegální. To bych ve věci FIFA nevyloučil, dít se může stejná věc, ačkoliv nevím, jak to skončí. Fakt, že se to děje den před prezidentskými volbami FIFA, mi dává stejný dojem...Jsem si jist, že je to pokus o zastavení Blatterova znovuzvolení, což je vážným porušením pravidel funkční mezinárodní organizace,“ řekl.
    Do bojů o prezidentské křeslo se chtěl také hlásit současný šéf Evropské fotbalové federace UEFA Michel Platini. Platini je také člověk, který nerad míchá fotbal s politikou, Jeho ambice jsou teď v troskách, protože sám se ocitl předmětem vyšetřování. Platini je vyšetřován za to, že z účtů FIFA dostal dva miliony švýcarských franků jako odměnu za jeho působení ve funkci Blatterova poradce v letech 1999 až 2002. Etická komise FIFA oběma funkcionářům 8. října pozastavila výkon funkce na 90 dnů.
    Sám Platini byl Blatterem obviněn z korupce týkající se udělení pořadatelství světového šampionátu Kataru. Blatter tvrdil, že Platiniho tehdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy požádal, aby hlasoval pro Katar. Ačkoliv Platini odmítl, že jej někdo o hlas požádal, šéf UEFA přiznal, že on sám se zúčastnil obědy se Sarkozym a Katarci. „Je pravda, že když jsem byl pozván na soukromý oběd s prezidentem a viděl tam Katarce, tak jsem si uvědomil, že je zde nějaká podprahová zpráva. Nikdy jsem ale nebyl požádán, abych pro ně hlasoval,“ řekl před rokem L’Equipe.
    Do bojů o křeslo šéfa FIFA se nově přihlásil další Americe nakloněný kandidát - tentokrát člen bahrajnské královské rodiny, jedné z nejrepresivnějších a nejzkorumpovanějších zemí na světě. Prezident Asijské fotbalové federace Sheikh Salman al-Khalifa by se také mohl postarat o ututlání korupce při udělování Mistrovství světa ve fotbale v Kataru v roce 2022. 
    Pozornost s korupcí ve věci pořádání fotbalového šampionátu se přesouvá nově do Německa. Německá média v červnu uvedla velmi zajímavé informace - Němci výměnou za hlasy měli poslat Saúdské Arábii zbraně. Při udělení pořadatelství šampionátu v roce 2006 Německo o jeden hlas porazilo Jihoafrickou republiku. Die Zeit tehdy uvedl, že Němcům tehdy šlo o investice v Thajsku a Jižní Korei, odkud pocházeli dva představitelé výkonného výboru FIFA. Investice měly uskutečnit společnosti Volkswagen a Bayer. Investici uskutečnil i německý automobilový gigant Daimer AG, který mj. vlastní Mercedez-Benz. Ten investoval 111 milionů dolarů do jihokorejské automobilky Huyndai. V té době byl jeden ze synů zakladatele Huyndai členem výkonného výboru FIFA.
    17. října německý Spiegel přinesl další informace. Němečtí fotbaloví představitelé vytvořili údajně tajný fond pro úplatky. V roce 2000 do něj ředitel společnosti Adidas Robert Louis-Dreyfus daroval 10,3 milionu švýcarských franků. Tyto peníze pak byly využity pro zajištění hlasů čtyř asijských delegátů, kteří se procesu udělování pořadatelství účastnili. Fond je považován za tajný, protože se peníze neobjevovaly na účtech a v rozpočtech organizačního a kandidačního výboru, věděli o něm ale jeho předseda Franz Beckenbauer a současný prezident Německé fotbalové asociace (DFB) Wolfgang Niersbach. 
    Zdroje: Guardian, RTFoto: © Arnd Wiegmann / Reuters
    Dále čtěte:

    Korupční skandál FIFA je politický
    Korupce ve FIFA: Německo poslalo výměnou za hlas Saúdské Arábii granátomety
    Skandál ve FIFA: Chuck Blazer byl od roku 2011 americkým informátorem
    Skandál ve FIFA: Prezidenti Francie a Německa se snažili ovlivnit hlasování, tvrdí Blatter
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑