Co se týče vztahů Ruska a Saúdské Arábie, je opravdu s podivem, jak něco takového vůbec může fungovat. To opět potvrdila nedělní schůzka ruských představitelů se saúdskými činiteli.
Ruský prezident Vladimír Putin a saúdskoarabský ministr obrany Mohamammed bin Salman souhlasili s tím, že by obě země měly ohledně Sýrie prosazovat stejné cíle, tím je obnova syrského národa a boj proti teroristům. Schůzka se uskutečnila v Soči během závodů Formule 1 a zúčastnili se jí také ministři zahraničí obou státu.
„Strany potvrdily, že Saúdská Arábie a Rusko mají ohledně Sýrie podobné cíle,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Prvně chtějí zabránit teroristickému chalifátu získat v Sýrii výhodu,“ dodal. Druhým cílem je podle Lavrova „trumf národní obnovy, aby se všichni Syřané bezohledu na svou národnost nebo vyznání cítili jako vládci své země.“
Rusko dále vyjádřilo připravenost zahájit úzkou spolupráci mezi armádami obou zemí a bezpečnostními službami s cílem elliminovat jakékoliv pochyby, že cílem ruských náletů nejsou militanti z ISIS, Al-Nusry a dalších organizací. Saúdská Arábie během setkání vyjádřila snahy o spoluprací s Ruskem ohledně protiteroristických operací. I když obě strany opět nesouhlasily s osudem syrského prezidenta Asada, Lavrov řekl, že Rusvé mají „jasnou vizi o tom, jak se v politickém řešení konfliktu posunout dál.“
Země také potvrdily, že se v několika oblastech objevují zajímavé příležitosti pro spolupráci, a to převážně ve vojenskotechnické sféře. Saúdská Arábie nedávno projevila zájem o raketové systémy Iskander a bitevní lodě. Obě země také nedávno podepsaly vojenské a ropné dohody, memoranda porozumění o výzkumu vesmíru a výstavbě domů. Rusko by také mělo v Saúdské Arábii postavit 16 jaderných reaktorů v ceně 100 miliard dolarů a saúdové investovat 10 miliard dolarů v Ruském přímém investičním fondu (RDIF).
Ačkoliv se to může stát neuvěřitelným, i přes tolik vzájemných dohod a investic je Saúdská Arábie ruským nepřítelem č. 1. Nejenže Saúdská Arábie vyhrožovala nedávno Sýrií svržením prezidenta silou, poslala syrským vzbouřencům moderní protitankové systémy TOW a saúdští klerici také volali po džihádu proti Rusku, země stále shazuje celosvětové ceny ropy, které přímo ovlivňují ruskou ekonomiku. Rusové mají také velkou podporu Egypta, který je saúdskou kolonií (vše, co Egypt nakupuje včetně zbraní, platí Saúdové). Egyptský diktátor Abdelfatah al-Sisi nedávno prohlásil, že země je připravena spolupracovat s Ruskem ohledně Sýrie.
Je možné, že se Rusové snaží vší silou udržet u moci jak Sisiho, tak i saúdský režim. Už před začátkem syrské války v médiích kolovaly zprávy o tom, že se Rusové domnívají, že pokud padne Saúdská Arábie anebo Egypt, tak v regionu nastane totální chaos. Je také nutné podotknout, že saúdská královská rodina je názorově rozhádaná a spekuluje se o výměně vedení.
Zdroje: Reuters, RT, VoltaireFoto: © Aleksey Nikolskyi / RIA Novosti
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj