• Vybrat den

    Únor 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Nedbalost, selhání zpravodajských služeb, státní mafie: Největší teroristický útok v historii Turecka se obrací proti Erdoganovi

    11-10-2015 Nová Republika 361 694 slov zprávy
     
    95 mrtvých a víc jak stovku zraněných si vyžádal teroristický útok na mírové shromáždění u vlakové stanice v Ankaře. Podle svědků a původních zpráv krátce po sobě explodovaly dvě výbušniny, které způsobily obrovské škody. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že šlo o práci dvou sebevražedných atentátníků, čímž naznačil, že by mohlo jít o islámské teroristy. Mírového shromáždění se zúčastnili také členové prokurdské strany HDP. Cílem protestu bylo ukončení konfliktu mezi Kurdy a tureckým státem. Podle opozičních stran za útokem stojí nedostatečná bezpečnost na shromáždění a zpravodajské selhání. Lídr pro-kurdské strany HDP dokonce z útoku obvinil „mafiánský stát.“ Útoky v Ankaře jsou prozatím největšími v historii země. 
    Turecký premiér Ahmet Davutoglu označil za možné pachatele čtyři organizace - Islámský stát, Kurdskou stranu pracujících (PKK), levicovou Lidovou revoluční frontu (DHKP-C) a Marxisticko-leninistickou komunistickou stranu (MLKP). Před útokem PKK oznámila, že do nadcházejících voleb zastavuje všechny militantní aktivity a bude útočit jen v sebeobraně. Podle Davutoglua „s nejvyšší pravděpodobností“ útok spáchali dva sebevražední atentátníci. Takový modus operandi je pro PKK hodně nezvyklý, stejně tak pro DHKP-C a MKLP. Nejpavděpodobnější variantou budou agenti Islámského státu, které Davutogluova strana vycvičila a stále ovládá v Iráku a Sýrii.
    Po útoku Davutoglu okamžitě zakázal vysílat v médií jakékoliv záběry z místa útoku. Navíc problémy s provozováním svých hlásily také Twitter a Facebook. Proč se Erdogan a Davutoglu uchýlili k cenzuře a zákazu, není jasné. V minulosti už ale takové kroky učinili hned několikrát. A to pokaždé, když chtěli ututlat státní zločin.
    Do vládnoucí Erdoganovy strany AKP se okamžitě pustily všechny potenciální a současné parlamentní strany. Nacionalistická strana MHP z útoku obvinila tureckou zahraniční politiku. „Turecko platí velkou cenu za systematický a vřelý přístup k teroru a zaujatý a nenárodní přístup k zahraniční politice. Prezident i premiér by měli okamžitě projevit vůli obnovit národní bezpečnost...Důležitým problémem je nezodpovědnost a nedbalost, sebevražední atentátníci riskovali vstup do naší metropole a stále naše bezpečnostní a zpravodajské instituce neměly informace,“ řekl šéf strany Devlet Bahçeli. Republikánská opozice CHP zaujala stejný postoj jako nacionalisté. Ve svém prohlášení uvedla, že všichni zodpovědní za nedbalost by měli rezignovat. „Požadujeme inspekci důvodů pro takovou slabost bezpečnostních a zpravodajských orgánů,“ uvedla. „Chceme, aby všechny politické osoby se zodpovědností za tento incident rezignovali, i když je už pozdě,“ dodala. Proti AKP se navíc postavili také novináři, akademici a intelektuálové. 
    Asi nejtvrdší reakci vyslovil lídr prokurdské strany HDP Selahattin Demirtas. „Je očividné, že je zde záměr zvýšit počet mrtvých. Vládní zástupci a premiér řeknou „zachovejte rozum,“ zatímco policie pod jejich vedením napadne zraněné. Co to je za vládu, když její policie střílí slzný plyn na svůj lid, stejně jako se stalo v Diyarbakiru? Nevím, jaká bomba tento masakr způsobila, byla ale zákeřná. Byla zde použita vysoce efektivní bomba pro vyšší počet mrtvých, stejně jako v Suruku a Diyarbakiru. Síly stojící za tímto masakrem nebudou také odhaleny, protože za tím stojí významná síla, stejně jako v Suruku a Diayrbakiru,“ prohlásil okamžitě po útoku. „Je možné, aby stát, jehož tajné služby jsou tak silné, neměl o incidentu informace? Čelíme státnímu myšlení, ze kterého vznikla mafie, vrah a seriový zabiják, který chce unést společnost. Tyto dny přežijeme s odporem těch, co se nevzdali perzekuci. Ty zodpovědné přivedeme ke zodpovědnosti v rámci zákonů. Nenecháme tyto incidenty utopit v historii. Takové myšlení nebude trvat věčně,“ dodal.
    Později se Demirtas k útoku vyjádřil ještě ostřeji: „Před volbami a po volbách jsme ztratili skoro 150 lidí. Není nikdo, kdo byl shledán zodpovědným. Neprobíhá efektivní vyšetřování. I ten dnešní útok nebude vyšetřován. Tohle není útok proti jednotě státu a národu. Je to útok naše národa proti našim lidem. Dodnes nebyl odhalen žádný pachatel. Dokáží někoho zatknout jen za tweet. Dokáží zatknout někoho jen na příkaz paláce,“ dodal.
    Útok odsoudili také obyčejní lidé. V ten samý večer se podle agentury AFP sešlo v Istanbulu 10 tisíc lidí s nápisy „Stát je vrah“ a „Známe vrahy.“ Podobné demonstrace se odehrály v Izmiru, Batmanu a Diyarbakiru, na některých zasahovala policie slzným plynem.

    Už teď je jasné, že Erdoganova AKP politicky končí. Podle nejnevějších průzkumů popularita strany klesla ještě níž pod červencovou úroveň. Jestli se Erdogan kvůli tomu rozhodl zapálit a vydírat celou zemi, po jeho další porážce může Turecko čekat daleko větší katastrofa.
    Zdroje: Hurryiet [1][2][3], BGN News [1][2][3], ANF, Todays ZamanFoto: BGN News
     
     
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑