• Vybrat den

    Únor 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Pouštní záhada jménem Toyota

    8-10-2015 Nová Republika 410 481 slov zprávy
     
    Američtí činitelé se začínají ptát, proč bojovníci Islámského státu jezdí ve vozech Toyota. Sama společnost neví, jak se vozy dostaly do rukou teroristů a není to ani poprvé, co teroristé využívají japonská auta ve válce.
    Američtí protiterorističtí činitelé požádali druhého největšího výrobce aut na světě, aby jim pomohl zjistit, jak Islámský stát získal velké množství pick-upů Toyota a další SUV, které organizace ukazuje ve svých videích. Toyota tvrdí, že neví, jak se ISIS  dostal k jejím vozidlům, a tvrdí, že americké úřady informovala o dodavatelích na Blízkém východě a má „striktní politiku neprodávat vozidla potenciálním kupcům, kteří je mohou využít nebo změnit pro polovojenské nebo teroristické aktivity.“ Společnost dále uvedla, že je nemožné vystopovat vozidla, která byla ukradena, nebo prodána prostředníky.
    Islámský stát ve svých videích ukazuje pickupy Toyota Hilux a vozidla Toyota LandCruiser plná samopalů. Irácký velvyslanec v USA televizi ABC News sdělil, že se irácká vláda domnívá, že ISIS získala stovky takových vozů během posledních let. Jak? Možností je několik.
    Otázky ohledně vozů Toyota a Islámského státu kolují už roky. V roce 2014 zpráva Public Radio International poznamenala, že Americké Ministerstvo zahraničí předalo tzv. „syrským rebelům“ 43 aut Toyota. „Syrští rebelové“ jsou dnes Islámský stát.  Na začátku roku americká média oznámila, že „moderátní“ rebelové dostanou možnost žádat o sestřel letadel a k tomu dostanou vozidla Toyota Hi-Lux. Když navíc do země přišla první várka neslavné Divize 30, přijela v Toyotách.
    Zajímavé je, že Toyoty využívali také tzv. libyjští rebelové během války v roce 2011 podporované NATO a Katarem. Viz. video.

    Toyoty se využívají ve válkách už desítky let. Asim Elhag ve svém článku z roku 2013 popsal, jak se tyto vozy využívají ve válečných konfliktech po celém světě, konkrétně v Africe. „Viděl jsem Toyoty Landcruiser využívané rebely pro převoz zbraní, munice a zásob. Přizpůsobí si je pro protiletadlové zbraně, které využívají proti pozemním cílům a lidem, nebo samopaly…Místo snah o kontrolu populace a budování civilní podpory většina rebelů využívá Landcrusiery pro operace, které rozsévají teror mezi civilními komunitami. Útočí, aby ukázali svou sílu a kapacitu a aby poslali zprávu, že dokáží ublížit vládám. Landcrusier je široce využíván k nelegálním aktivitám, zvláště k převaděčství, obchodování s malými zbraněmi, útoků na obchodníky a dokonce i banky nebo další veřejné služby, které poskytují pomoc lidem ve městech a vesnicích. Všechny tyto akce, které rozšiřují teror mezi civilní komunity, zahnrují Toyoty LandCruiser, které se dají považovat za jeden z nástrojů, který zhoršuje konflikt v Africe.“
    Když se vrátíme k ISIS a americké podpoře syrských „rebelů,“ v případě Sýrie nebo Iráku je dosti nepravděpodobné, že teroristé vozidla v takovém množství získali v bazaru. Nejpravděpodobnějšími variantami jsou krádeže vozidel, nákup přes prostředníky, nebo přímé dodávky. Podle statistik samotné společnosti v roce 2011 bylo v Iráku prodáno 6 tisíc modelů Hilux a LandCrusier, v roce 2013 už to bylo 18 tisíc. V roce 2014 pak prodeje klesly na 13 tisíc.
    Pokud tedy vezmeme v úvahu všechny varianty, přijdeme k závěru, že s těmito auty musí být obrovský černý trh. Americké vyšetřování se na něj nejspíš nezaměří a Toyota zůstane velkou pouštní záhadou...
    Zdroj: ABC NewsFoto: ABC News
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑