• Vybrat den

    Únor 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Útok na afghánskou nemocnici může být válečný zločin, říká šéf Rady OSN pro lidská práva

    4-10-2015 Nová Republika 185 641 slov zprávy
     
    Mezinárodní pobouření vyvolal útok NATO na afghánskou nemocnici ve městě Kunduz, při kterém zemřelo 19 lidí. Ačkoliv NATO přiznalo možnou chybu s tím, že útok provedly stíhačky USA, protože z oblasti údajně střílel Taliban, Doktoři bez hranic tvrdí, že bombardování pokračovalo ještě půl hodiny poté, co NATO uvědomili o svých souřadnicích. OSN volá po vyšetření celého útoku, šéf Rady OSN pro lidská práva řekl, že se útok může rovnat válečnému zločinu.
    „Tato šokující událost by měla být řádně a nezávisle vyšetřena a výsledky by měly být zveřejněny...Vážnost celé věci potvrzuje fakt, pokud to bude na soudní úrovni posouzeno jako záměrné, že útok na nemocnici se může rovnat válečnému zločinu. Mezinárodní a afghánští vojenští plánovači mají povinnost respektovat a chránit civilisty po celou dobu a zdravotnická zařízení a personál jsou vystaveny zvláštní ochraně. Tyto povinnosti se vztahují bez ohledu na zapojené letectvo a lokaci,“ řekl Zeid Ra'ad al-Hussein.
    Prohlášení Doktorů bez hranic

    Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic/ Médecins Sans Frontières důrazně odsuzuje hrůzné bombardování nemocnice v Kundúzu v Afghánistánu. Při útocích zemřelo dvanáct spolupracovníků organizace a minimálně sedm pacientů včetně tří dětí, 37 lidí bylo zraněno, z toho 19 členů personálu nemocnice. Tento útok představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva.
    Všechny indicie nyní ukazují na to, že bombardování bylo provedeno mezinárodními koaličními jednotkami. Lékaři bez hranic požadují úplnou a transparentní zprávu o jejich vojenských aktivitách nad Kundúzem v sobotu ráno. Lékaři bez hranic také požadují nezávislé vyšetření útoku a zajištění maximální transparentnosti a odpovědnosti.
    Odporný útok
    „Tento útok je odporný a představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,” řekla prezidentka Lékařů bez hranic Meinie Nicolai. „Požadujeme úplnou transparentnost ze strany koaličních sil. Je pro nás nepřijatelné, aby tyto strašné ztráty na životech byly jednoduše odbyty jako „vedlejší škody“.“
    Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně 15minutových intervalech. Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty.
    Kdo nemohl utéct, uhořel na lůžku
    „Udeřily bomby a pak jsme slyšeli kroužit nad námi letadlo,“ řekl vedoucí programů Lékařů bez hranic v severním Afghánistánu Heman Nagarathnam. „Následovala přestávka a pak opět přišlo bombardování. To se několikrát opakovalo. Když se mi povedlo dostat se z kanceláře, byla hlavní budova nemocnice v plamenech. Lidé, kteří mohli, se rychle přesunuli do dvou bunkrů do bezpečí. Ale pacienti, kteří nemohli utéct, uhořeli v plamenech na lůžku.“ 
    Bombardování se odehrálo navzdory tomu, že Lékaři bez hranic poskytli GPS koordináty nemocnice koalici i afghánské armádě a civilním úřadům naposledy v úterý 29. září, aby předešli útokům na nemocnici. Jak je v konfliktních oblastech běžné, Lékaři bez hranic informovali o přesné poloze nemocnice všechny strany konfliktu.
    Po skončení útoku se týmy Lékařů bez hranic zoufale snažily zachránit životy zraněných kolegů a pacientů v provizorním operačním sále zřízeném v jedné z nepoškozených místností. Někteří z pacientů v kritickém stavu byli převezeni do nemocnice v Puli Khumri, vzdálené dvě hodiny jízdy.
    Žádáme respekt ke zdravotníkům
    „Kromě smrti našich kolegů a pacientů útok způsobil také to, že nyní jsou obyvatelé Kundúzu odříznuti od krizové zdravotní péče, a to právě v době, kdy je naše pomoc na místě nejpotřebnější,“ uvedla dále Nicolai. „Opět žádáme všechny strany konfliktu, aby respektovaly civilní a zdravotnická zařízení a zdravotnický personál, jak to vyžaduje mezinárodní humanitární právo.“
    Od pondělního propuknutí bojů ošetřili Lékaři bez hranic 394 zraněných. V době bombardování bylo v nemocnici 105 pacientů a jejich ošetřovatelů, společně s 80 mezinárodními a místními spolupracovníky Lékařů bez hranic. Lékaři bez hranic vyjadřují upřímnou soustrast rodinám a přátelům svých kolegů a pacientů, kteří přišli při útocích o život. 
    Nemocnice Lékařů bez hranic je jediné zařízení svého druhu v celém severovýchodním Afghánistánu, které poskytuje bezplatnou život zachraňující úrazovou péči. Zdravotníci Lékařů bez hranic ošetřují všechny pacienty podle jejich zdravotních potřeb bez ohledu na jejich náboženské přesvědčení a etnickou či politickou příslušnost.

    Zdroje: RT, Reuters, Doktoři bez hranicFoto: © MSF / AFP
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑