„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenacházela americká, britská, francouzská či sovětská vojska,“ uvádí fakta historik Jiří Fidler. Interpretace Otakara Foltýna o okupaci přirovnává k chování jedné postavičky z Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.
V rámci americké 3. armády dorazil v květnu 1945 do Plzně i malý belgický kontingent, proto západočeskou metropoli po osmdesáti letech od této události navštívil belgický panovník.
Všechny osvobozující jednotky – s výjimkou našich – se do prosince 1945 stáhly z Československa. Takže by možná bylo lepší příště zapojit hlavu (to je ta část těla, na níž nosí plukovníci brigadýrku) a nepapouškovat pouze cizí materiály.
Na konci června 1945 byly v českých zemích rozmístěny jen americké a sovětské jednotky. Ohledně jejich odchodu byl klíčovým první týden v listopadu 1945. Tehdy Harry Truman navrhl, aby americké i sovětské jednotky opustily zároveň Československo, a to do konce listopadu 1945.
Josif Stalin s tímto návrhem překvapivě souhlasil, a tak bojové jednotky obou armád v určeném termínu naši zemi opravdu opustily. Stahování sovětských týlů (zvláště nemocnic a skladišť) se protáhlo přes Nový rok, ale v únoru 1946 se již cizí vojska na našem území nenacházela.
P.S. - Foltýn = demagog a lhář, jako náš premier. Vrána k vráně sedá.... ...
Zpět
Zdroj
Vytisknout
Zdroj