• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Íránský politik tvrdí, že již možná vlastní jadernou zbraň

    4-8-2024 AC24 102 573 slov zprávy
     

    Írán již možná vlastní jadernou zbraň, prohlásil v pátek zasvěcený politik v Teheránu poté, co se den předtím vyjádřil vysoce postavený představitel zahraniční politiky o možné změně jaderné politiky. (Foto: Flickr / iliustrační)

    Ahmad Bachšajš Ardestání, který byl v březnu znovu zvolen do parlamentu, sdělil internetové stránce Rouydad 24 své přesvědčení, že rozhodnutí Íránu riskovat v dubnu útok na Izrael pramení z toho, že Írán vlastní jaderné zbraně.

    Kromě toho upozornil na čtvrteční výroky Kamala Charrazího, vysokého zahraničněpolitického poradce nejvyššího vůdce Alího Chameneího, který řekl, že Teherán změní svou jadernou doktrínu, pokud Izrael zaútočí na jeho atomová zařízení.

    Islámská republika již léta trvá na tom, že její jaderný program je zcela mírový, přestože obohacuje uran na 60procentní čistotu, což může mít pouze zbrojní účel.

    „Podle mého názoru jsme dosáhli jaderných zbraní, ale neoznamujeme to. To znamená, že naší politikou je vlastnit jaderné bomby, ale naše deklarovaná politika je v současné době v rámci JCPOA. Důvodem je, že když se země chtějí konfrontovat s jinými, jejich schopnosti musí být kompatibilní, a kompatibilita Íránu s Amerikou a Izraelem znamená, že Írán musí mít jaderné zbraně,“ citoval Ardestáního.

    Ardestání jasně postavil Írán do stejného příkopu jako Rusko a dodal: „V atmosféře, kdy Rusko zaútočilo na Ukrajinu a Izrael zaútočil na Gazu a Írán je věrným podporovatelem Fronty odporu, je přirozené, že systém zadržování vyžaduje, aby Írán vlastnil jaderné bomby. Zda to Írán prohlásí, je však jiná věc.“

    Konzervativní politik pocházející z provincie Isfahán, zastupující okres v blízkosti jaderného zařízení Natanz, je důvěryhodnou postavou režimu, protože mu bylo umožněno kandidovat a zvítězit v přísně organizovaných březnových parlamentních volbách.

    Třiašedesátiletý Ardestání působil ve vládě v různých funkcích od svého mládí od počátku 80. let a byl blízkým spojencem bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda. Není jasné, zda je členem tvrdé strany Pajdarí, která v nově zvoleném parlamentu dominuje, ale v letech 2012-2016 byl také čtyřletým Ahmadínežádovým stoupencem. Je znám jako zahraničněpolitický expert, který řídil zahraniční studenty vyslané vládou do zahraničí.

    Ve čtvrtek Kamal Charrazí podle polooficiálního zpravodajského webu ISNA prohlásil: „Pokud se [Izrael] odváží udeřit na íránská jaderná zařízení, změní se úroveň našeho odstrašení. Dosud jsme zažili odstrašení na konvenční úrovni. Pokud mají v úmyslu zasáhnout íránské jaderné kapacity, mohlo by to přirozeně vést ke změně íránské jaderné doktríny.“

    Charrazího prohlášení bylo zřejmě koncipováno jako odstrašení případných izraelských plánů zaútočit na jeho jaderná zařízení. Ačkoli také pohrozil změnou doktríny v případě ohrožení existence Íránu, případný izraelský útok bude s největší pravděpodobností zaměřen na cenné strategické cíle, nikoli na vyhlazení Íránu. Je možné, že poradce nejvyššího vůdce Alího Chameneího měl na mysli možné izraelské hrozby vůči režimu a jeho představitelům, nikoliv existenci Íránu jako země.

    Vysoce postavený velitel IRGC 18. dubna rovněž varoval, že Teherán by mohl změnit svou jadernou politiku, pokud bude Izrael nadále vyhrožovat útokem na íránská jaderná zařízení.

    „Pokud chce falešný sionistický režim využít hrozbu útoku na jaderná zařízení k nátlaku na Írán, je možné a představitelné, že Islámská republika přehodnotí svou jadernou doktrínu a politiku a odchýlí se od svých v minulosti deklarovaných úvah,“ řekl Ahmad Haghtalab, který dohlíží na bezpečnost íránských jaderných zařízení.

    Zdroj: ranintl.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑