• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Bývalý vědec NASA provádí experiment, který má dokázat, že žijeme v simulaci

    28-7-2024 AC24 132 421 slov zprávy
     

    Mohli bychom být uvězněni v simulované realitě, a ne ve fyzickém vesmíru, jak obvykle předpokládáme? (Foto: Flick / ilustrační)

    Je to lákavá teorie, o níž dlouho teoretizovali filozofové a kterou zpopularizoval filmový trhák „Matrix“ z roku 1999. Co kdyby existoval způsob, jak jednou provždy zjistit, zda žijeme uvnitř počítače?

    Bývalý fyzik NASA Thomas Campbell se toho ujal. Vymyslel několik experimentů, které podrobně popsal v článku publikovaném v roce 2017 v časopise The International Journal of Quantum Foundations a jejichž cílem je zjistit, zda něco vykresluje svět kolem nás jako videohru.

    Nyní se vědci z Kalifornské státní polytechnické univerzity (CalPoly) pustili do prvního experimentu, který Campbellovu za vlasy přitaženou hypotézu otestuje.

    A Campbell založil celou neziskovou organizaci s názvem Centrum pro sjednocení vědy a vědomí (Center for the Unification of Science and Consciousness, CUSAC), která má tyto pokusy financovat. Experimenty mají „poskytnout pádné vědecké důkazy o tom, že žijeme v počítačem simulované virtuální realitě“, uvádí se v tiskovém prohlášení skupiny.

    Netřeba dodávat, že jde o projekt, který vyvolává pozdvižení. Jako vždy budou mimořádná tvrzení vyžadovat mimořádné důkazy – ale bez ohledu na to je to zábavný nápad.

    Hypotéza o simulaci

    Campbellovy experimenty zahrnují novou variaci na experiment s dvojitou štěrbinou, fyzikální demonstraci, která má ukázat, jak se světlo a hmota mohou chovat jako vlny i částice.

    Campbell se domnívá, že odstraněním pozorovatele z těchto experimentů skutečná zaznamenaná informace nikdy neexistovala. To je místo toho, aby současná kvantová fyzika naznačovala existenci provázanosti, která spojuje částice na dálku.

    Zjednodušeně řečeno, bez hráče okolní vesmír neexistuje, podobně jako videohra – což je podle Campbella důkazem toho, že vesmír je výhradně „participativní“.

    Campbell není první, kdo se zabývá hypotézou simulace. Již v roce 2003 publikoval švédský filozof Nick Bostrom článek s názvem „Žijete v počítačové simulaci?“.

    Jeho myšlenka v podstatě spočívala v tom, že pokud technologicky pokročíme dostatečně daleko, pravděpodobně skončíme jako simulace našich předků. Dejte těmto simulovaným předkům dostatek času a oni skončí se simulací svých vlastních předků. Nakonec bude většina existujících myslí uvnitř vrstev simulací – což znamená, že my pravděpodobně také.

    Campbellova hypotéza jde jinou cestou než Bostromova „simulace předků“ a tvrdí, že naše „vědomí není produktem simulace – je základem reality“, uvádí se v tiskové zprávě CUSAC.

    Pokud by byl ve své snaze dokázat, že lidstvo je uvězněno ve virtuální realitě, úspěšný – což by vyvrátilo naše základní chápání světa kolem nás -, mohlo by to mít závažné důsledky.

    Campbell tvrdí, že pět experimentů by mohlo „zpochybnit konvenční chápání reality a odhalit hluboké souvislosti mezi vědomím a vesmírem“.

    Zdroj: futurism.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑