• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Jaké jsou výsledky jednání Orbána s Putinem?

    5-7-2024 AC24 148 619 slov zprávy
     

    Brusel se distancuje od cesty maďarského premiéra do Moskvy, kterou se snažil vydávat za mírovou misi. (Foto: Youtube)

    Viktor Orbán, nejvíce prorusky orientovaný evropský vůdce, se v pátek v Kremlu setkal s Vladimirem Putinem při své vzácné cestě do Ruska, která vyvolala ostré odsouzení ze strany ostatních evropských vůdců.

    Orbánova návštěva Moskvy se uskutečnila několik dní po jeho podobné neohlášené cestě do Kyjeva, neboť maďarský premiér se snaží zaujmout pozici mírového prostředníka mezi Ruskem a Ukrajinou.

    Krátce po přistání v Rusku na své první cestě do země od doby, kdy Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu, Orbán zveřejnil fotografii s popiskem: „Mírová mise pokračuje. Druhá zastávka: Druhá zastávka: Moskva.“

    V Kremlu vedli oba lídři rozhovory, které vysoce postavený moskevský poradce popsal jako „upřímný rozhovor“ zahrnující všechny otázky týkající se Ukrajiny.

    V následném projevu na společné konferenci s Orbánem Putin naznačil, že není připraven přistoupit na kompromisy ohledně maximalistických požadavků, které vůči Ukrajině vznesl minulý měsíc.

    Putin zopakoval své dřívější ultimátum na ukončení války a požadoval, aby Kyjev odstoupil další území, stáhl vojáky hlouběji do svého území a upustil od své kandidatury v NATO.

    Tyto podmínky již Volodymyr Zelenskyj a jeho západní spojenci důrazně odmítli, protože znamenají, že by se Kyjev musel vzdát čtyř ukrajinských regionů, které Rusko „anektovalo“, ale vojensky je plně nekontroluje.

    Orbán se tento týden ujal rotujícího předsednictví EU do konce roku a novinářům v Moskvě řekl, že své půlroční působení vnímá jako mírovou misi.

    „K ukončení války je třeba učinit mnoho kroků, ale my jsme učinili první krok k obnovení dialogu,“ řekl Orbán a přiznal, že „názory v Kyjevě a Moskvě zůstaly daleko od sebe“.

    Brusel návštěvu rychle odsoudil a zdůraznil, že Orbán nemluví jménem EU a „k návštěvě Moskvy nedostal od Rady EU žádný mandát“.

    „Návštěva premiéra Viktora Orbána v Moskvě se koná výhradně v rámci dvoustranných vztahů mezi Maďarskem a Ruskem. Maďarský premiér tedy v žádné formě nezastupuje EU,“ napsal v prohlášení Josep Borrell, šéf zahraniční politiky EU.

    Ukrajina Orbánovu návštěvu odsoudila a uvedla, že se uskutečnila „bez schválení nebo koordinace“ s Kyjevem. Ukrajinské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že „zásada ‚žádné dohody o Ukrajině bez Ukrajiny‘ zůstává pro naši zemi nedotknutelná“.

    Během úterní návštěvy Kyjeva Orbán uvedl, že požádal Zelenského, aby zvážil rychlé příměří, které by mohlo urychlit mírové rozhovory.

    Zelenskyj i Putin Orbánovu výzvu k příměří odmítli, přičemž ukrajinský vůdce prohlásil, že jeho země „nemůže Putinovi důvěřovat jen z principu“.

    „Je důležité, aby Maďarsko uznalo, že Rusko je agresor,“ řekl Zelenskyj v rozhovoru po Orbánově návštěvě.

    Ukrajinci se obávají, že bez tvrdých bezpečnostních záruk, jako je členství v NATO, by příměří Rusku jednoduše umožnilo přeskupit síly a v budoucnu znovu zaútočit.

    Putin řekl, že Rusko nemůže souhlasit s příměřím, „protože si není jisté recipročními kroky Kyjeva“.

    Orbánova návštěva je první návštěvou vedoucího představitele EU v Rusku od dubna 2022, kdy rakouský kancléř Karl Nehammer vyvinul bezvýslednou snahu vyjednat ukončení ruské invaze.

    Páteční cesta vyvolala další znepokojení v Bruselu a v členských státech EU, kde jsou již mnozí zděšeni, že hlavním představitelem bloku na příštích šest měsíců je nyní vůdce, který podle nich v posledních letech udělal vše pro to, aby podkopal evropskou jednotu a právní stát.

    S odvoláním na Orbána, který prohlásil, že cesta „poslouží jako důležitý nástroj k učinění prvního kroku směrem k míru“, polský premiér Donald Tusk na sociálních sítích uvedl: „Otázkou je, v čích rukou tento nástroj je.“

    Zdroj: theguardian.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑