• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Čína zůstává největším vězněm novinářů na světě

    8-5-2024 AC24 114 645 slov zprávy
     

    U příležitosti Světového dne svobody tisku, který připadá na 3. května, zveřejnila organizace Reportéři bez hranic (RSF) svůj index svobody tisku pro rok 2024. (Foto: Shutterstock)

    Čína se umístila na posledním místě – na 172. místě mezi 180 zeměmi a regiony – a zároveň si udržela titul největšího vězně novinářů na světě z předchozího roku.

    RSF, mezinárodní nevládní organizace se sídlem v Paříži, která se zabývá ochranou svobody informací, ve zprávě uvedla, že „kromě toho, že zadržuje více novinářů než kterákoli jiná země na světě“, čínský komunistický režim „nadále vykonává přísnou kontrolu nad informačními kanály, uplatňuje cenzurní a sledovací politiku s cílem regulovat online obsah a omezovat šíření informací považovaných za citlivé nebo odporující stranické linii“.

    RSF ve zprávě rovněž upozornila, že „Čína je největším vězněm novinářů na světě, v současné době je jich zadržováno více než 100“.

    Ve srovnání s loňským 179. místem – předposledním místem – se letošní umístění Číny zvýšilo. Zpráva však uvádí, že jediným důvodem tohoto mírného posunu v žebříčku směrem vzhůru je spíše zhoršení situace v jiných zemích a regionech, například v Afghánistánu ovládaném Talibanem, než nějaké zlepšení v Číně.

    Hodnocení svobody tisku v Hongkongu – který je pod kontrolou čínského režimu – se letos také mírně zvýšilo, a to na 135. místo, což je více než 140. pozice v roce 2023. Jeho skóre svobody však kleslo o 1,8 bodu z loňských 44,86 bodu „v důsledku nárůstu pronásledování novinářů na základě zákona o národní bezpečnosti, který Peking zavedl v roce 2020“, uvádí zpráva. RSF vysvětluje: „Nárůst některých zemí v indexu je zavádějící, neboť jejich skóre kleslo a nárůst indexu byl výsledkem poklesu zemí, které byly dříve nad nimi.“

    Zpráva, která byla zveřejněna 1. května, poukazuje na to, že Čína je i nadále největším věznitelem spisovatelů a veřejných intelektuálů na světě. „V roce 2023 Čína přeskočila stovku případů, když během roku uvěznila 6 spisovatelů, celkem 107. V roce 2023 to bylo již více než 100 případů. Z celkového počtu spisovatelů je 9 žen.“

    Mezi 107 uvězněnými spisovateli bylo 50 online komentátorů, kteří na platformách sociálních médií zveřejňují své názory na řadu sociálních, politických a ekonomických témat. Zpráva uvádí, že vládnoucí Komunistická strana Číny (KS Číny) používá k jejich zatýkání a věznění vágní obvinění z „vyvolávání hádek a provokací“.

    Kanadský novinář a spisovatel Sheng Xue řekl 4. května deníku The Epoch Times, že čísla zveřejněná těmito mezinárodními organizacemi jsou jen těmi několika, která unikla do vnějšího světa v rámci přísné kontroly informací ze strany ČKS.

    „Nikdo neví, kolik novinářů v Číně bylo pronásledováno až k smrti, kolik jich bylo tajně zatčeno, odsouzeno, pronásledováno a mučeno,“ uvedla paní Sheng. „Celý systém ČKS je státně-teroristický režim, což znamená, že nejen ústřední výbor ČKS je autokratický a autoritářský systém, [ale] všechny úrovně jeho moci fungují stejně jako diktátorský a tyranský režim. Proto je nemožné, aby se vnější svět dozvěděl o mnoha incidentech. Je obtížné shromažďovat statistiky. Upřímně řečeno, ani [vůdce ČKS] Si Ťin-pching to neví.“

    „Domnívám se, že Čína je rozhodně zemí, kde jsou svoboda tisku a svoboda projevu pronásledovány nejpřísněji na světě,“ dodala paní Sheng. „Její politický systém to umožňuje v takové míře.“

    Lai Jianping, čínský právník zabývající se lidskými právy, který v současné době žije ve Spojených státech, řekl 4. května deníku The Epoch Times, že svoboda tisku a svoboda slova v Číně, včetně Hongkongu, skutečně klesá a zhoršuje se.

    „Důvodem, proč ČKS nadále zpřísňuje kontrolu nad projevy, je především to, že čelí stále hlubší a bezprecedentní politické, sociální a hospodářské krizi. Její vládnoucí postavení je ohroženo a chce si udržet diktaturu jedné strany a diktaturu jednoho muže. Proto nadále posiluje svou kontrolu nad všemi aspekty společenského života. Proto jsou [potlačování] svobody slova a svobody tisku pro ČKS nejvyššími prioritami a nejdůležitějšími aspekty společenského života, které potřebuje kontrolovat.“

    Zdroj: theepochtimes.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑