• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Dolarová panika: Fed poslal Švýcarsku prostřednictvím swapové linky rekordních 6,3 miliardy dolarů

    15-10-2022 AC24 151 1043 slov zprávy
     

    Hlavní investiční stratég BofA Michael Hartnett (jehož poslední týdenní poznámku budeme zanedlouho rozebírat) má oblíbené rčení pro případy, kdy na trhu dochází ke kritickým fázovým (abychom se vyhnuli nejnenáviděnějšímu slovu na světě „paradigma“) změnám, které je možná jediným slovem, které obchodník v dnešní době potřebuje (nebo v něj spíše doufá): „Trhy přestanou panikařit, když začnou panikařit centrální banky.“ (Foto: Flickr)

    Takže v tom, co může být tou nejlepší zprávou pro šokované býky po nejhorším září a nejhorším třetím čtvrtletí za celé generace, v roce, který trhy sužuje, a v pátek, který má zvrátit velkou část včerejšího historického vnitrodenního obratu, pátého největšího v historii, začínají centrální banky s každým dnem více panikařit. Nejprve to byla BOJ, pak BOE a nyní, již druhý týden po sobě, je na řadě Švýcarsko.

    Připomeňme si, že před třemi týdny po (prvním) panickém obratu BOE, kdy se světové trhy nacházely ve volném pádu, jsme řekli, že trhy zoufale potřebují nějaká slova povzbuzení od Fedu, nebo pokud se to nepodaří – a dolar každý den stoupá na nová historická maxima -, že Fed musí učinit nějaké preventivní oznámení o dolarových Fx swapových linkách, už jen proto, aby ujistil světové trhy, že uprostřed tohoto historického, krátkého stlačení amerického dolaru alespoň někdo může a bude tisknout tolik, kolik je potřeba, aby se zabránilo systémovému kolapsu.

    Takže rychle o dva týdny dopředu, do 5. října, kdy stále nedošlo k žádnému formálnímu oznámení ze strany Fedu, ale stále tak potichu Fed převedl 3,1 miliardy dolarů Švýcarské národní bance na pokrytí nouzového nedostatku dolarů, jak jsme poprvé informovali před několika dny.

    Pozoruhodné je, že to bylo letos poprvé, co Fed poslal dolary SNB, a poprvé, co Fed použil swapovou linku ve velkém (kromě sem tam symbolické částky ECB)!

    Určitě to však nebylo naposledy – jak jsme varovali, očekávejte mnohem širší využití swapové linky Fedu, protože svět dusí globální nedostatek dolaru – a jistě přes noc Fed oznámil, že od čtvrtka zdvojnásobil objem svého swapu v dolarech s nejpůvodnější ekonomikou světa a její centrální bankou, Švýcarskou národní bankou, a poslal zhruba 6,27 miliardy dolarů, aby se vyhnul nouzovému nedostatku finančních prostředků.

    Pozoruhodné je, že to bylo teprve podruhé, co Fed letos poslal dolary SNB, a zároveň se jednalo o největší jednorázový swapový převod USD v historii!

    Další logická otázka samozřejmě zní: proč Švýcarsko má finanční instituci, která již druhý týden po sobě potřebuje rekordních 6,3 miliardy USD levného (3,33 %) jednodenního financování. Odpověď neznáme, ale máme docela dobrou představu o tom, kdo by mohl být viníkem, a to díky společnosti Goldman, která začátkem tohoto týdne vydala následující sdělení:

    A když už mluvíme o nadcházející krizi, připomeňme si, co jsme řekli na začátku září: nadcházející obrat Fedu nebude mít nic společného s tím, zda Fed dosáhne či nedosáhne svého inflačního cíle, a vše bude mít co do činění s devastací, kterou rozpoutal prudce rostoucí dolar (rekordní marže ve výši zhruba 20 bilionů USD) ve zbytku světa.

    A když už mluvíme o nadcházející krizi, připomeňme si, co jsme řekli na začátku září: nadcházející obrat Fedu nebude mít nic společného s tím, zda Fed dosáhne či nedosáhne svého inflačního cíle, a vše bude mít co do činění s devastací, kterou rozpoutá prudce rostoucí dolar (rekordní marže ve výši přibližně 20 bilionů dolarů) ve zbytku světa.

    Dnes nikdo jiný než Bob Michele, upřímný investiční ředitel společnosti J.P. Morgan Asset Management, všem řekl, že jsme měli pravdu: jak parafrázuje agentura Bloomberg, Bob řekl, že „neúprosný dolar by mohl razit cestu k dalšímu tržnímu otřesu“.

    Michele byl v režimu snižování rizika a seděl na hromadě hotovosti, která se blíží nejvyšší úrovni, jakou držel za posledních 10 let. A je dlouhý na dolar. Ačkoli krize na trhu vyvolaná zelenou bankovkou není jeho základním předpokladem, jedná se o zadní riziko, které pečlivě sleduje.

    Zde je návod, jak by se to mohlo stát: Zahraniční investoři se vrhli na aktiva denominovaná v dolarech kvůli vyšším výnosům, bezpečnosti a lepším vyhlídkám na zisky než na většině trhů. Velká část těchto nákupů je zajištěna zpět do místních měn, jako je euro a jen, prostřednictvím trhu s deriváty, a to zahrnuje shortování dolaru. Když se kontrakty rozvinou, investoři musí zaplatit, pokud se dolar posune výše. To znamená, že možná budou muset prodat aktiva jinde, aby pokryli ztrátu.

    „Obávám se, že mnohem silnější dolar vytvoří velký tlak, zejména při zajišťování dolarových aktiv zpět do místních měn,“ řekl Michele v rozhovoru. „Když centrální banka šlápne na brzdu, něco proletí předním sklem. Náklady na financování se zvýšily a to vytvoří v systému napětí.“

    Trh už pravděpodobně nějaký ten tlak zaznamenal: jak jsme tehdy poznamenali, úvěrové rozpětí investičního stupně ke konci září vyskočilo téměř o 20 bazických bodů. To se shoduje s tím, že na konci třetího čtvrtletí se převalilo mnoho měnových zajištění, řekl – a může to být jen „špička ledovce“.

    Zatím je to dobré: a v čem s Michelem souhlasíme, je zejména to, co se podle něj stane dál: jak píše Bloomberg, „centrální banka bude natolik odhodlaná bojovat s inflací, že bude pokračovat ve zvyšování sazeb a nedá si pauzu ani nezmění kurz, pokud se nestane něco opravdu špatného na trzích nebo v ekonomice, případně obojí. Pokud se tvůrci politiky pozastaví v reakci na funkčnost trhu, musí dojít k takovému šoku v systému, který vytvoří potenciální platební neschopnost. A právě to by mohl způsobit rostoucí dolar.“

    A skutečnost, že Fed již v tichosti posílá miliardy dolarů různým centrálním bankám, aby zalepil díry v dolarovém jednodenním financování, potvrzuje, že rostoucí dolar již právě toto způsobil. Jediný pohled na roztavení FRA-OIS je dostatečným potvrzením.

    Pokud jde o to, co bude dál, doporučujeme i) tiše panikařit, pokud jste stále krátcí na USD, což mnozí z nich jsou, protože při poslední kontrole (což bylo v březnu 2020) JPMorgan spočítala, že globální dolarový short činil 12 bilionů dolarů, tedy asi 60 % HDP USA, přičemž toto číslo k dnešnímu dni konzervativně vzrostlo na zhruba 20 bilionů dolarů…

    … a ii) velmi pozorně sledovat tento konkrétní hotel.

    Zdroj: zerohedge.com

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑