• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Krym a sirény evropské nezávislosti

    16-3-2014 Zem & Vek 494 336 slov zprávy
     

    Nikde v Evropě nesledují tak pozorně události na Krymu jako ve Skotsku a španělském Katalánsku. 18. září v Skotsku a 9. listopadu v Katalánsku se mají konat referenda o nezávislosti. V autonomní republice Krym mají občané řešit 16. března otázku svého statutu po bouřlivém převratu v Kyjevě.




    Drtivá většina obyvatel poloostrova Krym považuje kyjevskou vládu za nelegitimní. Nejvyšší rada Ukrajiny – uchvácená nacionalisty – především zakázala ruštinu jako regionální jazyk.


    Podle posledních průzkumů veřejného mínění ve Skotsku má být zastánců oddělení 32-37%. Britský premiér David Cameron je přirozeně proti oddělení, ale s plebiscitem Skotů musel souhlasit.


    Přejeme si mít rovnoprávné vztahy s Británií a není mi celkem jasné, proč nám to nechtějí povolit, řekl předák Skotské národní strany Alex Salmond:


    Snažíme se být nanejvýš racionální. Přejeme si zachovat monarchický svazek, královnu jako hlavu státu, zachovat sociální a měnový svazek. Ale také chceme kontrolovat zdanění a státní výdaje. Chceme sami rozhodovat o tom, jestli potřebujeme na svém území jaderné zbraně. Chceme sami rozhodovat o účasti nebo neúčasti v nelegitimní válce v Iráku.


    V Katalánsku je snaha o nezávislost mocnější, ale Katalánsko je zvláštní případ. Španělská ústava je zformulována tak, že každá otázka o nezávislosti má být schválena parlamentem a celonárodním referendem. Katalánci říkají, že bude-li většina pro oddělení, vyhlásí nezávislost jednostranně.


    Prezident Katalánské autonomie Artur Mas řekl, že Španělé naprosto zkreslují skutečný právní obraz, a že Katalánsko má zákonný nárok na „rozvod“ s Madridem:


    Není na tom nic nelegitimního. Za nelegitimní to označuje pouze španělská vláda a není to pravda. Existuje hned pět článků legislativy, podle kterých má Katalánsko nárok na konzultace o nezávislosti. A naprosto to odpovídá španělské ústavě.


    V každém případě je pro nezávislost Katalánska 60-70% jeho obyvatel.


    Rovněž Belgie pociťuje jisté „rozdvojení osobnosti“ v národnostní otázce. Mají tady přibližně 60% Vlámů a 31% francouzsky mluvících Valonů. Referendum tu zatím nežádají. Avšak předáci nizozemské komunity varují, že se hodlají orientovat na výsledky referend v Skotsku a Katalánsku. A možná, že i Krymu.


    Vyšlo: Hlas Ruska

    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑