• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Zbořil: Ministr zahraničí bez zkušeností bude jenom mluvčí Bruselu

    14-12-2021 První Zprávy 226 652 slov zprávy
     

    15. prosince 2021 - 03:20



    Můžete nám k tomu něco říci pane Zbořile?



    „Ano je to skutečně překvapující, že skoro ve všech těch hojných komentářích okolo jmenování nové vlády včetně jejího ministra zahraničních věcí, téměř nikdo, alespoň já jsem si toho nevšiml, že se nikdo nezmínil jak to bylo od vzniku Československé samostatnosti a od roku 1993 s úřadem ministra zahraničí České republiky a řekněme s existencí Černínského paláce. Málokdo připomenul, že za prvních 70 let Československé republiky jsme měli 14 ministrů zahraničních věcí a za necelých 30 let České republiky jich máme už 11. Takže ta mobilita osobností a neosobností, které procházely Černínským palácem je docela zajímavá a řekl bych charakteristická. Pravda je, že téměř všichni z těch, řekněme 25 ministrů zahraničních věcí, se dostávalo do velmi obtížných situací,“ řekl Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


    Když si některé osobnosti připomeneme…



    „Edvard Beneš je jistě dobrým příkladem, málo platné byl to člověk, který vybudoval aparát ministerstva zahraničních věcí a organizoval zahraniční službu. Ale Mnichov a válečný stav ho už zastihl mimo tuto funkci, tehdy byl Kamil Krofta, František Chvalkovský a v Londýně Jan Masaryk a další. Vždycky jejich funkci doplňoval někdo jiný, někdy to byl ministerský předseda Švehla v Londýně to byl Hubert Ripka a další úředníci, kteří pak dál rozvíjeli a budovali styky na různé úrovni.  



    Ti ministři zahraničních věcí po roce 1948 to měli jednodušší s výjimkou Vlado Clementise, který dokonce to svoje působení ve státních službách doplatil životem. Ale i ti takzvaní komunističtí ministři jsou hodní pozornosti, protože pracovali v úřadu, o kterém se říkalo že má přímé spojení s Moskvou a ta horká linka je zajímavá tím, že má jenom sluchátko, že nemá mluvítko. A pak samozřejmě je tady těch 11 ministrů, kteří se dostávali velmi podobně do prekérních situací, nemuseli vyřizovat události jako Jiří Hájek v roce 1968, který byl ministrem několik měsíců, ale proslavil se svým vystoupením na Valném shromáždění OSN, kde vysvětlil pozici československé vlády vůči invazi vojsk Varšavské dohody a zároveň to byl politik, který měl 12letou zkušenost s vedením zastoupení Československé republiky při OSN.



    I ti další ministři měli svoje zkušenosti, nemluvím o Jiřím Dienstbierovi, který kombinoval takovou osobnost jako tvůrče přemýšlejícího novináře a politika se zkušeností z disentu, ale i toho už zavrženého Jiřího Hájka který nesl sebou zkušenosti Helsinských dohod a vlastně jejich důsledky definoval pro Chartu 77 jako závazné, jako jeden z hlavních argumentů vůči tehdejší vládě,“ pokračoval v hodnocení Zdeněk Zbořil.



    Od roku 1993 po současnost…



    „Ministři po roce 1993 byli dost často lidé v zahraniční politice se orientující, ale nezkušení a bylo to na nich vidět. Výjimkou byl například Jaroslav Šedivý svým způsobem i Josef Zieleniec, který díky své rodinné anamnéze měl dobrou orientaci v ruské a sovětské politice, ale všichni měli nějakou charakteristickou zkušenost. Nemluvím o Janu Kavanovi, který se dostal až na úroveň předsedy Valného shromáždění a měl za sebou také rodinné dědictví svého otce, mimochodem přítele otce Madeleine Albright, ale zase se pohyboval ve vysokých kruzích a musel řešit problémy s československým nebo s angažmá České republiky ve dvou významných konfliktech, které mu jistě nebyly proti mysli, a ve kterých se ve svých názorech rozcházel s některými dalšími českými politiky.



    Myslím si, že bychom si to měli připomenout, protože přeci jenom nejde jenom o denunciace nového kandidáta na ministra zahraničích věcí,  zda je kompetentní nebo nekompetentní, ale abychom si uvědomili, že člověk, který nastupuje do takové funkce musí mít nějakou životní zkušenost podstatně větší než ministr nějakého jiného resortu, aby to neskončilo u té horké linky tentokrát z Bruselu, u které bude jenom naslouchat a nebude jemu nasloucháno jeho odpovědím,“ dodal Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.


    Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.






    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑