• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Angela Merkelová tvrdí, že Nemecko zvládlo migračnú krízu. Dobrý žart…

    10-11-2021 Zem & Vek 127 959 slov zprávy
     
    Foto: Deutsche Welle

    Po 16 rokoch z čele nemeckej vlády odchádza Angela Merkelová do dôchodku. V týchto dňoch poskytuje novinárom posledné rozhovory vo svojej vysokej funkcii. Celkom zaujímavý rozhovor sa dosluhujúcej spolkovej kancelárke vydaril pre média spoločnosť Deutsche Welle. Od roku 2005 je Angela Merkelová stálou hlavou nemeckej vlády – pár krát bola v koalícii s liberálmi, potom rovnako ako v posledných štyroch rokoch, so sociálnymi demokratmi. Vo svojom kresle sa nachádza posledné týždne.

    V exkluzívnom rozhovore pre Deutsche Welle prezradila čo bude robiť na dôchodku. Vyhlásila, že s politikou končí raz a navždy. Porozprávala o medzinárodných krízach, ktoré sa pre ňu stali najväčšími výzvami, o jej taktike pri rokovaniach s Vladimírom Putinom a ďalšími zahraničnými lídrami, ako aj o tom, čo jej dávalo silu počas 16 rokov jej vládnutia v úlohe hlavy nemeckej vlády. Pôsobila pokojným a vyrovnaným dojmom.

    Nemecká kancelárka „na odchode“ vyhlásila, že Nemecko sa vyrovnalo s dôsledkami migračnej krízy v roku 2015. „Áno, zvládli sme to“, podčiarkla Merkelová v rozhovore zverejnenom v nedeľu. Na vrchole migračnej krízy v roku 2015 Merkelová vyriekla frázu, ktorá sa stala ikonickou: „Zvládneme to“. Rad politikov a odborníkov však vyjadrilo názor, že Nemecko nie je schopné „stráviť“ taký veľký počet migrantov. Redaktor Deutsche Welle súhlasí s Merkelovou. Súčasná situácia v Nemecku však svedčí o tom, že Merkelová buď nehovorí pravdu, alebo je „krátkozraká“. Migračná kríza v Nemecku sa prehlbuje a pomaly sa stáva rovnako hlbokou a nebezpečnou, ako vo Francúzsku.

    Ale odstupujúca kancelárka to vidí po svojom a všíma si „drobné chybičky“ a nie ťažkú krízu vo všeobecnosti: „Videli sme však, že nie všetko prebehlo hladko“, priznala a pripomenula  „poľutovaniahodné incidenty“, napríklad, udalosti Silvestra 2016 v Kolíne nad Rýnom, keď väčšinou migranti zaútočili na ženy. „Ale, samozrejme, sa nám doteraz podarilo odstrániť dôvody, ktoré povzbudzujú ľudí, aby sa stali utečencami, doteraz sa nám nepodarilo zabezpečiť, aby v Európe existoval jednotný systém pre udelenie azylu migrantom“, podotkla Angela Merkelová, avšak ani slovo nepovedala o tom, že migranti sa aj naďalej v tisícoch valia do EÚ a tento tok sa nepodarilo zastaviť a určite sa nepodarí ani v najbližších rokoch.

    „Stále nemáme dobre zavedenú rovnováhu medzi krajinami pôvodu a krajinami príchodu, stále máme čo robiť pokiaľ ide o rozvojovú pomoc a legálnu migráciu“, vysvetlila. Angela Merkelová poukázala na to, že EÚ v súčasnosti zažíva „migračný tlak zo strany Bieloruska“.  „Vieme, že je potrebné najprv hovoriť s krajinami, z ktorých do Bieloruska lietajú lietadlá,“ priznala nemecká kancelárka.

    Merkelová označila migračnú krízu a pandémiu za „najväčšie výzvy“ pre seba ako kancelárku. „Jedna vec je príchod mnohých utečencov, čo by som ani nechcela nazvať krízou, pretože hovoríme o ľuďoch. Ale nech to bolo čokoľvek, bol tlak zo strany utečencov zo Sýrie a ďalších krajín v regióne“, vysvetlila. „A teraz je tu ďalšia vec – pandémia. Sú to krízy, počas ktorých podľa mňa vidíme, že sa bezprostredne dotýkajú ľudí, že máme dočinenia s ľudskými osudmi. Bola to pre mňa tá najväčšia výzva“, zdôraznila Angela Merkelová.

    Odchádzajúca kancelárka tiež poznamenala, že „vynaložila veľké úsilie v oblasti, ktorá sa asi tiež dá označiť za krízu a to multilateralizmus sveta, ktorý mnohí spochybnili“. „Vždy to bolo pre mňa veľmi dôležité, vždy som sa snažila posilniť medzinárodné organizácie, MMF, Svetovú banku, Svetovú obchodnú organizáciu a ďalšie“, uviedla a podotkla, že globálne problémy je možné vyriešiť iba spoločným úsilím.

    Pokiaľ ide o tému migrácie, Merkelová zaostrila pozornosť na situáciu v Líbyi a pripomenula, že bola tvrdo kritizovaná za skutočnosť, že Nemecko sa zdržalo účasti na operácii NATO. „Ale naozaj som veľmi, veľmi pochybovala, že to, čo bude po Kaddáfím, bude lepšie. Teraz je jasné, že ide o obrovský problém pre svetové spoločenstvo“, priznala kancelárka a  poznamenala, že „susedné krajiny musia tento problém vyriešiť“. „Preto je dôležité obnoviť štátnosť v Líbyi, pomôcť zabezpečiť, aby Líbya patrila samotným Líbyjčanom a zároveň dosiahnuť stabilizáciu krajín v regióne“, zdôraznila v závere Angela Merkelová.

    Nemecká „železná lady“ odchádza do dôchodku – politického a civilného. Ako sa bude dariť jej nástupcovi, to je zatiaľ vo hviezdach. Ale jemu určite potrvá niekoľko rokov, kým dosiahne jej úroveň, politickú váhu, dostačujúce uznanie doma a v zahraničí. Určite to potrvá, ak sa mu vôbec podarí aspoň niečo, čo sa podarilo Angele Merkelovej …

    Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

    CHCEM PODPORIŤ

    Zdroj:

    (1) Ангела Меркель: „Политикой я больше заниматься не буду“, Deutsche Welle, 8.11.2021

    Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
    Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
    ZDIEĽAJTE ČLÁNOK
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑