• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Taliban zabavil americké vojenské biometrické přístroje

    23-8-2021 Svobodné Noviny 319 825 slov zprávy
     

    Podle současných a bývalých vojenských činitelů Taliban zabavil americké vojenské biometrické přístroje, které by mohly pomoci při identifikaci Afghánců, kteří pomáhali koaličním silám.


    Přístroje, známé jako HIIDE, pro ruční detekční zařízení totožnosti Interagency, byly minulý týden zabaveny během ofenzivy Talibanu, podle jednoho úředníka velitelství společných zvláštních operací a tří bývalých příslušníků americké armády, kteří se všichni obávali, že by citlivé údaje, které obsahují, mohly být použity Talibanem.


    Zařízení HIIDE obsahují identifikační biometrické údaje, jako jsou snímky duhovky a otisky prstů, jakož i biografické informace, a slouží k přístupu do velkých centralizovaných databází, jak uvádí server The Intercept.


    Není jasné, jak velká část biometrické databáze americké armády o afghánském obyvatelstvu byla kompromitována.


    Zatímco to americká armáda používala jako prostředek sledování teroristů a dalších povstalců, biometrické údaje o Afgháncích, kteří pomáhali USA, byly také hojně shromažďovány a používány v identifikačních průkazech, uvedly zdroje.


    „Zpracovávali jsme tisíce místních lidí denně, museli jsme zjišťovat totožnost, pátrat po sebevražedných vestách, zbraních, sbírání informací atd.“ vysvětloval americký armádní dodavatel. „[HIIDE] byl použit jako biometrický identifikační nástroj, který pomáhá identifikovat místní obyvatele pracující pro koalici.“








    Veterán armádních speciálních operací řekl, že je možné, že Taliban bude potřebovat další nástroje ke zpracování dat HIIDE, ale vyjádřil obavy, že Pákistán mu s tím pomůže.


    „Taliban nemá vybavení k tomu, aby data použil, ale ISI ano,“ řekl bývalý pracovník speciálních operací s odkazem na pákistánskou špionážní agenturu Inter-Services Intelligence. Je známo, že ISI úzce spolupracuje s Talibanem.


    Americká armáda v globální válce proti terorismu dlouho používala zařízení HIIDE a používala biometrii, aby pomohla identifikovat Usámu bin Ládina během náletu na jeho pákistánský úkryt v roce 2011.


    Podle investigativní reportérky Annie Jacobsenové měl Pentagon za cíl shromáždit biometrické údaje o 80 procentech afghánské populace, aby lokalizoval teroristy a zločince.


    „Myslím, že nikdo nikdy nepřemýšlel o ochraně osobních údajů nebo o tom, co dělat v případě, že by se systém [HIIDE] dostal do špatných rukou,“ řekl Welton Chang, hlavní technologický důstojník organizace Human Rights First, sám bývalý armádní zpravodajský důstojník.


    „Pokud jde o další postup, americký vojenský a diplomatický aparát by si měl dobře rozmyslet, zda tyto systémy znovu nasadit v situacích tak chatrných, jako je Afghánistán.“


    Ministerstvo obrany se také snažilo sdílet biometrické údaje shromážděné HIIDE s dalšími vládními agenturami, jako je Federální úřad pro vyšetřování a Ministerstvo vnitřní bezpečnosti.


    V roce 2011 vládní Úřad pro odpovědnost kritizoval Pentagon za to, že nedělá dost pro to, aby zajistil těmto dalším sledovacím agenturám snadný přístup k informacím, a varoval, že armáda „omezuje schopnost svých federálních partnerů identifikovat potenciální zločince či teroristy“.


    Spojené státy však neshromažďovaly pouze informace o zločincích a teroristech; zdá se, že vláda kromě těch, kdo spolupracují s armádou, také shromažďuje biometrické údaje od Afghánců, kteří pomáhají diplomatickému úsilí.


    Například nedávné pracovní zařazení u dodavatele ministerstva zahraničí usilovalo o přijetí biometrického technika se zkušenostmi s používáním systému HIIDE a dalších podobných zařízení, který by pomohl prověřit personál a zapsat místní Afghánce hledající zaměstnání na amerických velvyslanectvích a konzulátech.


    Federální vláda shromáždila biometrické údaje od Afghánců, přestože věděla, jaká rizika s sebou nese udržování rozsáhlých databází osobních informací, zejména s ohledem na nedávné kybernetické útoky na vládní agentury a soukromé společnosti. Toto úsilí se stále rozšiřuje.


    Například článek z února 2020, který zveřejnila armáda, uváděl, že služba modernizuje svou 20 let starou technologii zpracování biometrických údajů a zachránila více než 1 milion záznamů v automatizovaném systému identifikace biometrických údajů v Pentagonu nebo v systému ABIS, který hostí HIIDE a údaje shromážděné i jinými zařízeními.


    „Tato aktualizovaná databáze umožní bojovníkům lépe shromažďovat, identifikovat a neutralizovat nepřítele,“ napsal plukovník Senodja Sundiata-Walker, projektový manažer biometrického programu Pentagonu.


    Rozpočet pro armádu navržený prezidentem Joem Bidenem ve fiskálním roce 2022 usiluje o více než 11 milionů dolarů na nákup 95 nových zařízení pro odběr biometrických údajů, které se rozšíří na zařízení používaná v Afghánistánu a Iráku.


    Vzhledem k tomu, že jednotky NATO budou mimo Afghánistán, Rusové budou do značné míry zajišťovat bezpečnost v regionu a Čína bude zkoumat možnost restrukturalizace afghánských dodavatelských a obchodních řetězců po dvaceti letech války.


    Přestože podél Wakhanského koridoru a přes Tádžikistán a Kyrgyzstán existuje několik potenciálních tras, právě proto Čína plánuje propojit CPEC s Afghánistánem.


    Po potupném odchodu amerických vojáků přitom americké ministerstvo financí zmrazilo 9,4 miliardy dolarů rezerv afghánské centrální banky.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑