Možnost laboratorního původu COVID-19 se v poslední době dostala na přední stránky novin po celém světě.
Mluvčí vlády Joea Bidena naléhali, aby vynaložili veškeré úsilí k vyšetření původu viru. Teorie, které se mnozí před rokem vysmívali, se nyní jeví jako primární verze tohoto vyšetřování.
Není to tak dávno, co se k verzi úniku z laboratoře stavěli skepticky všichni a ti, kdo této verzi věřili, byli označeni za konspirační teoretiky.
Oficiálně bylo původně oznámeno, že nový koronavirus je přirozeného původu.
O rok později zveřejnil Wall Street Journal článek pod titulkem The Science Suggests a Wuhan Lab Leak, kde se píše, že nestandardní sekvence nukleotidů CGG-CGG h způsobila efektivnější šíření viru.
Tato varianta, ve zkratce, kóduje specifickou aminokyselinu.
Specialisté poukazují na to, že i jediný CGG je u koronaviru velmi neobvyklý, a proto raději používá jiné možnosti. Odkud se vzaly dvě nestandardní sekvence nukleotidů?
Tento objev přišel až rok po vypuknutí pandemie.
Rekombinace je jedním ze způsobů, jak viry mutují, během nichž si vyměňují nukleotidy. Kombinace CGG-CGG však nebyla mezi přirozenými koronaviry nikdy nalezena.
Žádná mutace by nebyla schopna vytvořit tak nepřirozenou formu, ale mohla by se objevit během laboratorních experimentů s modifikací virů.
Ačkoli ostatní koronaviry (SARS a MERS) byly zpočátku neúčinné a rychle se vyvíjely, až vytvořily vysoce infekční kmeny, SARS-CoV-2 byl od počátku extrémně nakažlivý.
Tyto důkazy naznačují, že taková úprava byla získána uměle, neboť neměla ve světě obdoby.
Týdeník The Economist poznamenal, že dosud nebyly získány žádné přesvědčivé důkazy, které by prokazovaly zoonotický původ viru. Druhy zvířat, které by se mohly stát mezičlánkem mezi netopýrem a člověkem, nebyly nikdy nalezeny.
Š‘ Čeng-li, ředitelka Centra pro vznikající infekční onemocnění při Virologickém ústavu ve Wuhanu, údajně řekla, že virus mohl uniknout z laboratoře jejího ústavu.
Prozatím existuje pouze nepřímý důkaz tohoto předpokladu a vyšetřování zabere mnohem více času, než bude nalezena odpověď.
Publicista a bloger Stanislav Jakovlev napsal ve svém kanálu na Telegramu, že vlastně není co vyšetřovat.
Podle něj je mnohem důležitější otázka zodpovědnosti Číny za jejich kriminální nedbalost.
„Měla by být Čína pokutována za únik viru? Pokud ano, kolik by měla Čína zaplatit a jak by měly být peníze rozděleny mezi všechny postižené země? Měla by být Čína trestána sankcemi? Je-li tomu tak, jaké sankce by měly být uloženy a kdy – během pandemie nebo později?“ napsal analytik.
O rok později se zdá, že se Čína nebude moci vyhnout odpovědnosti za SARS-CoV-2.