• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    Průzkum: Téměř polovina francouzské veřejnosti podporuje vojenský zásah k obnovení pořádku

    7-5-2021 Svobodné Noviny 263 852 slov zprávy
     

    Nový průzkum veřejného mínění ukazuje, že většina Francouzů souhlasí s postojem vysloužilých generálů, kteří v otevřeném dopise varovali prezidenta Emmanuela Macrona a vládu před vojenským převzetím moci, pokud se jeho vládě nepodaří vymýtit radikální islámský terorismus a obnovit bezpečnost v zemi.


    Přestože vláda signatářům otevřeného dopisu hrozí tvrdou odvetou, existují náznaky, že většina francouzské veřejnosti ve skutečnosti podporuje generály a téměř polovina podporuje vojenský zásah k obnovení pořádku, což je zjištění, které nepochybně vyvolá obavy uvnitř Macronovy administrativy.


    Dva tucty francouzských generálů ve výslužbě, desítky dalších důstojníků a stovky soukromých vojáků podepsaly v dubnu otevřený dopis prezidentovi a vládě. Signatáři odsoudili „rozpad, který sužuje vlast, nenávist mezi komunitami živenou jistým druhem antirasismu, islamismu a předměstských hord, které přinutily část země k dogmatům, jež jsou protiústavní“. Varovali, že pokud vláda nebude jednat, „jsou připraveni podpořit politiky, kterým jde o zachování národa“.








    Podle Harris Interactive zveřejněné LCI souhlasí s obsahem dopisu 58 procent francouzských respondentů. Téměř polovina (49 procent) dotazovaných by podpořila vojenský zásah s cílem „obnovit pořádek“. Necelá třetina si myslí, že signatáři by měli být sankcionováni, jak navrhla francouzská ministryně obrany Florence Parlyová.


    V dopise bylo rovněž zdůrazněno, že bude-li současná politika pokračovat, bude nutný zásah aktivních druhů signatářů. Ve Francii je tento typ postavení vojáků bezprecedentní, neboť armáda se tradičně distancuje od politických debat.


    Od státních zaměstnanců se vyžaduje zdrženlivost, což znamená politickou neutralitu ve veřejných prohlášeních. Značný počet signatářů se naopak již stáhl do ústraní a několik se jich již v místních volbách poměřilo v barvách Národního shromáždění vedeného Marine Le Penovou. Francouzský premiér Jean Castex ve středu otevřený dopis důrazně odsoudil.


    Le Penová vyjádřila svou podporu názorům, které byly v dopise sdíleny, a požádala generály, aby se k ní připojili v „boji“ za obnovu francouzského národa pomocí demokratických prostředků.


    Veřejnost souhlasí i s dalšími částmi dopisu, za které francouzská vláda hrozí generálům přísným trestem. Z průzkumu veřejného mínění vyplývá, že 86 procent respondentů souhlasí s tím, že v některých částech Francie (zejména v ghettech) již neplatí ústava a zákony zaručující rovnost před spravedlností a svobodu vyznání. Téměř stejně silná většina (84 procent) má pocit, že kvůli islamistům v zemi roste násilí. Sedmdesát tři procent sympatizuje s těmi, kteří dopis podepsali, a také věří, že se Francie rozpadne.


    Průzkum také zjistil, že 74 procent respondentů souhlasí s tím, že antirasismus nakonec vede k nenávisti mezi jednotlivými etnickými a náboženskými skupinami. Podobně 73 procent respondentů souhlasí s tvrzením, že islamismus rozděluje a rozbíjí francouzskou společnost.


    Dalších 62 procent Francouzů souhlasí s kritikou zmíněného dopisu, že policie bojuje proti demonstrantům ve žlutých vestách, zatímco oni se bojí ostatních.


    Společnost Harris Interactive ve svém průzkumu zkoumala vzorek 1 613 Francouzů starších 18 let všech věkových kategorií.


    Text se poprvé objevil na blogu a poté 21. dubna ve Valeurs Actuelles u příležitosti 60. výročí pokusu o převrat proti zesnulému prezidentu Charlesi de Gaullovi. O otevřeném dopise slyšelo 64 procent respondentů, 38 procent přesně ví, o čem je.


    Z více než 1500 signatářů bylo armádou identifikováno 18 aktivních vojáků, z nichž všichni musí stanout před nejvyšší vojenskou radou. Le Penová, šéfka Národního shromáždění, které by podle průzkumů vyhrálo první kolo prezidentských voleb v příštím roce podobně jako v roce 2017, ujistila nespokojené vojáky o své podpoře a požádala je, aby pro ni příští rok hlasovali.


    „Vyzývám vás, abyste se připojili k naší akci a zúčastnili se bitvy, která se otevírá, řekla Le Penová. „Jako občanka a politička souhlasím s vaší analýzou a sdílím vaše utrpení.“


    Le Penová se už dlouho těší široké podpoře mezi příslušníky francouzských ozbrojených sil a policie, přičemž nedávná studie volebních preferencí v armádě a četnících odhalila vzestupnou tendenci podporovat populistickou vůdkyni a její stranu.


    Dopis a jeho důsledky přicházejí zhruba rok předtím, než francouzští občané zamíří k volebním urnám, aby zvolili novou hlavu státu. Le Penová, která je všeobecně považována za Macronova hlavního konkurenta v roce 2022, nedávno oznámila své plány uspořádat referendum o imigraci, pokud bude zvolena prezidentkou Francie.


    „Moje první rozhodnutí by bylo uspořádat referendum o imigraci,“ řekla Le Penová. „Myslím si, že po desetiletí různé vlády rozhodovaly o imigračních záležitostech, aniž by byl francouzský lid na toto téma vyslechnut.“


    Téměř polovina francouzské veřejnosti se domnívá, že vítězství Marine Le Penové nad Macronem v nadcházejících prezidentských volbách v zemi je „pravděpodobné“. Arnaud Montebourg, bývalý ministr socialistické vlády Françoise Hollandea, rovněž předpověděl, že Marine Le Penová vyjde z prezidentských voleb ve Francii v roce 2022 jako vítěz.









    Reklama

    loading...









    Loading...




    Reklama







    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑