Lu Lina shrnuje a komentuje vše, co se na nás v poslední době valí za moudra stran "aktu státního terorismu",... více čtěte zde
28. 4. 2021
Tisk článku
Juraj Orolín popisuje nové náboženství, jež se rozmáhá (zatím především jen) ve Spojených státech, našem vzoru, spojenci a opoře v časech budoucích
Pokud jste běloch a chcete se v americkém městě Minneapolis přiblížit k místu, kde skonal Afroameričan George Floyd, připravte se na sérii pokynů. Místo bylo už loni centrem zvláštního uctívání, které připomíná náboženský kult.
Náměstí George Floyda. Tak se nazývá okolí místa, kde při zásahu policisty Dereka Chauvina zemřel afroameričan George Floyd. Místo je již téměř rok dějištěm protestu aktivistů Black Lives Matter, kteří ho odmítají opustit i poté, co soud prohlásil Chauvina vinným z vraždy. Podle fotek ze sociálních sítí při vstupu na dějiště protestu zde narazíte na speciální instrukce pro bělochy.
Co to znamená? Měli byste poslouchat, učit se, či truchlit nad smrtí Floyda. Dokonce i váš hlas, pohyby či rychlost kroku musí nějakým způsobem svědčit o této aktivitě. "Pamatujte, jste tady, abyste podpořili a ne, abyste byli podporováni," dočteme se nápisu, který Náměstí George Floyda označuje jako posvátné místo pro komunitu, veřejný smutek a protest.
V případě, že si chcete na daném místě udělat fotografii, měli byste se zamyslet, zda to "skutečně chcete nebo potřebujete". Nakonec, pokud jste svědky toho, jak bílí lidé dělají něco "problematického", slušně k nim promluvte, abyste toho břemene zbavili černé lidi nebo jejich barevné sourozence.
Není známo, kdo instrukce do lokality umístil. Podle reportéra Fox News Matta Finna se tam však podobných nápisů nachází více.
V dnešní "antirasistické" americké společnosti o další kuriozity není nouze. Na místě smrti George Floyda se podle aktivistů děly zvláštní věci už loni. Krátce po jeho smrti v červnu minulého roku se zde někteří křesťanští aktivisté rozhodli provádět křty.
"Dnes se hýbe Bůh. Je zde mnoho lidí, kteří znovu zasvětili svůj život Pánu. Křtíme je přímo tady u památníku," uvedl v té době Joshua Lindquist, organizátor křtů a zakladatel evangelikální organizace Global Revival Harvest.
Lindquist dodal, že na místě viděl i zázraky. "Nevím, jestli věříte na zázraky, ale já ano. Někdo tu získal zpět ztracený sluch. Bůh udělal zázrak. Bůh využil tragickou situaci pro jeho slávu. Bůh mění narativy. Skrz Floydův život mnozí přijdou k Pánu..."
Floydova bohatá kriminální minulost při vytváření jeho image mučedníka přitom nepřekáží nejen aktivistům, ale ani politikům. Nejmocnější demokratka ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová například prohlásila, že "Floyd se obětoval za spravedlnost".
Mnozí komentátoři v USA v tomto kontextu konstatovali, že hnutí BLM nese znaky kultu.
Novodobá bohoslužba
Lu Lina shrnuje a komentuje vše, co se na nás v poslední době valí za moudra stran "aktu státního terorismu",... více čtěte zde
Radek Pokorný přináší zprávu a kompletní videozáznam ze včerejších Hovorů na pravici, kde o současné situaci... více čtěte zde