IP: Včera vyšla v češtině v překladu Lucie Cekotové další kniha otce Bryana Houghtona Mitra a hůl, která tak na poslední chvíli rozšířila sporé řady tradičně katolické beletrie. Dlužno říci, že jde o beletrii nejen zajímavou, ale i poučnou, neboť v dopisech, dokumentech a promluvách psaný dopis je nenásilně seznamuje s argumentací a postoji tradičních katolíků i praktikami jejich nepřátel. Toť vše o knize ode mne, nyní nechť promluví paní překladatelka:
LC: Mitru a hůl jsem překládala původně pro potěšení své a svých přátel; protože se mi ji nepodařilo vnutit žádnému ze zavedených nakladatelství, nepředpokládala jsem, že se někdy dočká knižního vydání. Podařilo se to jen díky tomu, že se našel sponzor, který zaplatil tisk, a dále korektorka a grafik, kteří pracovali zadarmo (stejně jako já).
Tiskárna je při vydávání knih nejvyšší položka, a dar na úhradu tisku je tedy velkorysý. Dárce měl jedinou podmínku: pokud kniha vydělá, bude zisk věnován na vydání další katolické beletrie. Duchovní literaturu totiž vydává leckdo, například již uvedený Hesperion nebo nově vzniklé nakladatelství Christianitas, ale do beletrie se nechce nikomu, protože z hlediska ziskovosti je pro vydavatele riziková. „Odpočinková“ literatura v nejlepším smyslu – katolická, netrpící neduhy naprosté většiny současné literární produkce a i tematicky blízká tomu, co zajímá katolíky – je přitom důležitá neméně než ta vážná.
Ukázka z knihy
Kolumba byla dominikánka z Perugie.¹ Projevovaly se u ní mystické jevy téměř všeho druhu – extáze, život zcela bez jídla kromě svatého přijímání, levitace a další. Magistr dominikánského řádu si nebyl jist, jestli je její duch od Boha nebo od ďábla. Bylo to někdy v roce 1490, kdy lidé ještě věřili v obojí. Proto nechal dívku vyšetřit samotným Svatým otcem, který byl právě na návštěvě u svého oblíbeného syna Cesara. Celá věc byla řádně zorganizována. Ve velkém sále v Perugii, kterou jsi bezpochyby navštívil, seděl na trůně nejvyšší pontifik, Alexandr VI., s Cesarem po pravici, Lukrécií po levici a papežským dvorem kolem sebe.
Uvedli Kolumbu. Při spatření Kristova náměstka jako správná řeholnice okamžitě upadla do extáze. Mám dojem, že začala levitovat a spílala papeži odněkud zpod stropu. „Jsi náměstkem Kristovým, a chováš se jako náměstek satanův! Máš klíče od Království, a odemykáš jedině dveře nevěstinců! Jsi kapitánem archy spásy, a máš holku v každém přístavu! Jsi…“ Po dvaceti minutách takovéhoto představení začal mít papežský dvůr poněkud obavy o bezpečnost ubohé Kolumby. Jak se dostávají dívky z extáze? Alexandr Borgia se nicméně obrátil k magistrovi dominikánů: „Neboj se, synu. Její duch pochází určitě od Boha, protože všechno, co říkala, je pravda.“
Občas si přeji být extatickou dominikánkou. Vydržel bych mnohem déle než dvacet minut, ale pochybuji, že by šestý Pavel měl pokoru šestého Alexandra. Připouštím, že je mnohem obtížnější být pokorný, když mají hříchy dotyčného co dělat s hlavou, než když v nich jde čistě o postel. V každém případě je naprosto jasné jedno: Kolumba oponovala osobě papeže právě z věrnosti instituci papežství.
Distribuce
LC, IP: Tradicionalistická klasika od autora úspěšného románu Juditin kříž, který před dvěma lety vydal Hesperion, vychází jako neziskový projekt – za ne tak dávno minulých časů se tomu říkalo samizdat. Třebaže hledáme další způsoby distribuce, prozatím je jedinou možností si knihu objednat u Ignáce Pospíšila na emailové adrese cinik@centrum.cz. Objednávky budeme vyřizovat v pořadí, v jakém dojdou, a s trochou štěstí ti z vás, kteří nezaváhají, ji dostanou ještě do Vánoc. Cena knihy je 260,- Kč včetně poštovného (platí jen pro ČR), při objednávce tří a více knih naráz bude jejich cena po 240,- kusech. Jak již bylo řečeno výše, koupí zároveň financujete vydávání další kvalitní katolické beletrie.
Ignác Pospíšil
Lucie Cekotová
Poznámky