• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    30 akademiků chce ohledně TTIP záruky

    14-6-2015 Nová Republika 141 332 slov zprávy
     
    30 českých akademiků vyzvalo vládu a členy Evropského parlamentu, aby v rámci vyjednávání o Transtlantické investiční dohodě (TTIP) zajistili výslovné záruky, že dohoda nesníží kvalitu potravin, neobsahovala arbitrážní klauzuli ISDS a neomezovala suvernní právo států stanovovat demokraticky přijatá pravidla ve všech oblastech veřejného zájmu. Uvedl to server Špatný vTTIP. 
    Vážený pane předsedo vlády, vážení členové Evropského parlamentu,
    obracíme se na Vás v souvislosti s vyjednáváním Transatlantické obchodní a investiční úmluvy (TTIP). Jsme členové českých univerzitních, vědeckých a výzkumných institucí.
    V této výzvě zohledňujeme dosavadní vyjednávací proces, oficiální i neoficiální dokumenty vypovídající mj. o požadavcích nadnárodních obchodních a průmyslových uskupení, které mají, zdá se, ve vyjednávání enormně silný vliv.
    Vítáme, že jste, pane předsedo vlády, veřejně deklaroval, že Česká republika nedává TTIP „bianko šek“, tedy bezvýhradnou podporu v době, kdy není zřejmý obsah úmluvy, ale postoj se bude odvíjet od vyjednaného textu.
    Vítáme, že Evropský parlament nyní usilovně pracuje na rezoluci k vyjednávání TTIP a že již k této potenciálně „budoucnost tvořící“ úmluvě již zorganizoval řadu debatních akcí. Chceme Vás požádat, abyste se zasadili o takovou podobu TTIP, která bude reflektovat zájmy veřejné a nikoli soukromé. Za klíčové považujeme, aby TTIP

    obsahovala výslovné záruky, že nepřipustí faktické snížení evropských standardů kvality a značení potravin, zemědělské výroby, standardů pro chemické látky, úrovně spotřebitelských a pracovních práv, environmentálních standardů a tzv. digitálních práv;
    neobsahovala arbitrážní klauzuli (tzv. mechanismus urovnávání sporů investor-stát, ISDS) umožňující asymetrické žaloby v arbitrážním režimu, mimo systém nezávislé justice pod ústavní kontrolou;
    nijak neomezila suverénní právo států stanovovat demokraticky přijatá pravidla ve všech oblastech veřejného zájmu (např. veřejné zdraví, hospodářská soutěž, sociální soudržnost, ochrana životního prostředí)

    Shora uvedené požadavky je nutné vztáhnout i na úvahy před ratifikačním procesem předobrazu TTIP, Komplexní hospodářské a obchodní úmluvy (CETA). Tato úmluva s obdobným rozsahem i dopady byla vyjednávána rovněž stranou veřejné pozornosti a obsahuje řadu institutů negativních pro tvorbu demokratických veřejných politik.
    V České republice, dne 1. června 2015
    Děkujeme za Vaše kroky
    Seznam lidí, kterí se pod výzku podepsali, najdete v odkaze níže.
    Zdroj: vTTIP.cz
    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑