• Vybrat den

    Leden 2025
    Po Út St Čt So Ne


    PODPOŘIT STALOSE BTC ETH LTC

    To je neskutečné. Česko má v rezervách necelou devítinu ze 70 tun zlata, které získalo po zániku Československa v lednu 1993

    23-6-2020 ePortál 151 574 slov zprávy
     
    zlato


    To je neskutečné. Česko má v rezervách necelou devítinu ze 70 tun zlata, které získalo po zániku Československa v lednu 1993. Vyplývá to z tzv. zlatého indexu, který vytvořili analytici společnosti Zlato, jednoho z největších prodejců investičního zlata u nás. Hodnota indexu od vzniku samostatné ČR klesla v dubnu 2020 na 11,2 procenta původního stavu. Hnutí SPD podporuje, aby Česká republika zvyšovala své zlaté rezervy, protože ty mají na rozdíl o ničím nekrytých peněz či valut hodnotu samy o sobě. Hnutí SPD říká, že je lepší, když jsme nezávislí a když nemusíme být závislí na papírcích, které tiskne americká či unijní centrální banka.


    O věci informovala ČTK. ČNB měla ke vzniku republiky před 27 lety v držení 70 tun zlata v devizových rezervách, které nově vzniklé ČR připadly na základě rozdělení federace. Bylo to více než dva a čtvrt milionu troyských uncí zlata. Na konci loňského roku ale bylo v zásobách ČNB už jen něco málo přes čtvrt milionu uncí, jak vyplývá z údajů centrální banky.
    Za letošní únor a březen v porovnání s koncem roku 2019 ubylo z devizových rezerv 5000 troyských uncí zlata, tedy v přepočtu 155,5 kilogramu.


    Kdo buduje svou státnost, nakupuje zlaté zásoby. Maďarsko v letech 2018 a 2019 nakoupilo 31,5 tuny zlata. Polská centrální banka pak za poslední dva roky do svých devizových rezerv pořídila 125,7 tuny zlata.


    Slovenské 31,7 tuny zlata představují 22 procent devizových rezerv, polských 228,6 tun zlata více než devět procent a nově pořízené 31,5 tuny zlata Maďarskou centrální bankou vytvářejí šest procent jejich devizových rezerv.


    Zatímco Česko se za posledních pět let zbavilo více než tří tun zlata a nekoupilo ani unci, sousední Rakousko má v sejfech centrální banky uloženo 280 tun zlata, které tvoří 55 procent devizových rezerv. Ještě lépe je na tom Německo, které má v zásobách 3366,5 tuny zlata, což je 74 procent rezerv.


    Německo je ve světovém žebříčku WGC, pokud jde o množství zlata drženého centrálními bankami, hned na druhém místě po Spojených státech. Ty mají uskladněno 8133,5 tuny zlata, které tvoří přes 78 procent devizových rezerv USA. Zlaté rezervy Ruska za poslední desetiletí stouply více než čtyřnásobně, protože země se snaží rozšířit své rezervy mimo dolarová aktiva.


    Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, jak nám kvůli nevýhodným prodejům mizí náš zlatý poklad. „Tím, že Česko prodávalo koncem 90. let zlato v nejméně vhodnou dobu, se připravilo třeba o zhruba 200 kilometrů dálnic,“ znázornil Kovanda, co všechno jsme ztratili. Jde o částku zhruba 30 miliard korun! Zásoby zlata České republiky se od roku 2000 ztenčily o více než 4,5 tuny a nyní máme jen asi 8,8 tuny!


    I maďarská národní banka před časem oznámila, že desetinásobně zvýšila své zlaté rezervy na 31,5 tuny. Podíl zlata na devizových rezervách ČNB je menší než jedno procento, v případě Maďarska to jsou nyní 4,4 procenta.


    Zbavování se zlata,navíc v době krize, lze podle nás považovat za neuvěřitelné, protože papírové peníze nejsou ničím kryté a virtuální peníze na účtech nejsou kryté ani papírky, které se nazývají peníze. Je to výprodej národního bohatství pod cenou. V případě hyperinflace, ekonomické krize či války nemáme žádnou pojistku. Za tento skandální výprodej našeho zlatého pokladu a ztrátu odhadované hodnoty 30 miliard by podle nás měl někdo nést odpovědnost.


    Naše opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) prosazuje obnovu naší suverenity a vytvoření našich vlastních českých zlatých rezerv. Abychom se znovu stali sebevědomým zdravým prosperujícím státem nezávislým na diktátu ze zahraničí.


    https://www.ceskenoviny.cz/…/cr-ma-jen-necelou-devi…/1894890



    Zpět Zdroj Vytisknout Zdroj
    Nahoru ↑